Wirtualne Lasy
| Dodaj do ulubionychUstaw stronę www.lasy.pl jako stronę startową |27 I. Imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław |
 
Na „EKO-LAS” w Tucholi
Artykuł dodany: Thursday, 04 September, godzina 20:26


We wrześniu wśród leśnej braci prawdziwy ruch…..jedni na grzybobraniu (a i owszem zaczęło się już – napiszemy o tym później), niektórzy na rykowisku wypatrują jelenia swojego życia (też napiszemy czy wypatrzyliśmy)…a inni wybrali się do Tucholi…na 11.stą już edycję targów leśnych. Zapraszam na wirtualną wycieczkę po pierwszym dniu pobytu na „EKO-LESIE” w Tucholi;-).

Tuchola – mekka wielu polskich leśników, kuźnia wybornych kadr leśnych, piękne Bory Tucholskie to niemal idealne miejsce na organizację targów leśnych. Organizatorami targów tradycyjnie są Targi Bydgoskie SAWO, RDLP w Toruniu oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Leśnych przy współpracy z innymi jednostkami organizującymi podobne targi w Europie.


„EKOL-LAS” to największa leśna krajowa impreza targowa organizowana w całości na terenach leśnych. W tegorocznej edycji targów bierze udział 120 wystawców, w tym 12 zagranicznych firm z Niemiec, Finlandii, Danii, Szwecji, Holandii i Czech.Wśród borów sosnowych rozmieszczono stanowiska do ekspozycji oraz przeprowadzania pokazów pracy maszyn i sprzętu. Dominuje „jazda ciężka”. Żartów nie ma – potężne maszyny do pozyskiwania drewna, zrywki oraz wywozu robią na zwiedzających niemałe wrażenie. Harwestery, forwardery, skidery i inne cuda leśnej techniki – obiekt marzeń wielu polskich ZUL-i zdają się być na wyciągnięcie ręki. Ale rzeczywistość cenowa sprowadza nieco na ziemię;-)))). Oprócz sprzętu do pozyskania drewna są również drobne narzędzia, instrumenty , najnowsza technika pomiarowa, liczne oferty odzieży leśnej, farb do znakowania drewna. Są też ci, którzy chcieliby aby to ich samochodami poruszali się leśnicy po swoich ostępach. Bogatą ofertę aut przedstawia Nissan Polska. Inni dealerzy albo sprzedają się tak dobrze, że nie widzą potrzeby prezentacji się na targach albo nie trafili do Tucholi..;-))).


Oprócz części wystawowej zwiedzający mają możliwość obejrzeć pokazy terenowe pracujących maszyn do pozyskania i wywozu drewna , do rozdrabniania drewna oraz do budowy dróg leśnych. Duże zainteresowanie wzbudzał pokaz ścinki drzew niebezpiecznych .Poza wspomnianym już branżowym towarzystwem na targach ulokowało się szereg firm takich jak nadleśnictwa, parki narodowe, wydawnictwa, producenci maszyn szkółkarskich itp.


Dziś odbyła się też konferencja zorganizowana przez Katedrę Inżynierii Środowiska Pracy Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu pt.” Bezpieczeństwo pracy przy maszynowym pozyskiwaniu i zrywce drewna”.Targom towarzyszy jak zwykle szereg imprez okołotargowych takich jak IX Turniej Piłkarski Nadleśnictw o puchar Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych oraz zwody strzeleckie o puchar Prezesa Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. Dla gości zwiedzających targi przygotowane zostały atrakcyjne konkursy takie jak: rzut toporkiem do celu i rozpoznawanie gatunków drewna, które organizuje na swoim stanowisku firma Grube, a na stanowisku CKLP pokaz wchodzenia na drzewo, pokaz ścinki sekcyjnej oraz konkurs celności rzutu rzutką do montażu liny na drzewie.


Partnerami targów „EKO-LAS” są niemal wszystkie gazety i czasopisma branżowe w Polsce (Las Polski, Drwal, Kurier Drzewny i inne).


Wrażenie osobiste?;-) Pozytywne ;-) Jak zwykle;-) Rzeczywiście świetna leśna impreza targowa w Polsce. Obecnie chyba najlepsza. I to tyle. Daleko i to bardzo daleko „EKO-LASOWI” jest do choćby regionalnych leśnych imprez targowych np. w Szwecji czy Finlandii. Porównywać do INTERFOREST (Monachium) czy ElLMIA WOOD (Jonkoping) z przyzwoitości nie wypada. Organizacja imprezy na wysokim poziomie. Nie ma zgrzytów;-) – a to ważne w polskich warunkach. Ekspozycja harmonijnie i przytulnie rozłożona w lesie. Pogoda – przynajmniej dzisiaj - wyborna jak na targi w terenie. Zwiedzających?? Średnio,,,może nawet mało…no ale to pierwszy dzień…jutro pewnie będzie lepiej…w sobotę powinno być jeszcze lepiej. Sporo „zulowców”. Jak zwykle mało leśniczych;-(. Dominują decydenci (nadleśniczowie i zastępcy i RDLP)…leśniczowie zostali w terenie….wydają drewno przy wywozie….Panie i Panowie nadleśniczowie nie wyruszajcie sami na targi…wysyłajcie też teren….teren „za swoje” nie pojedzie….tak myślę..;-))). Poza tym trzymamy kciuki i zapraszamy do Tucholi…jutro i w sobotę (9-16 pt, 9-15 so)….tradycyjnym borowiackim zawołaniem – „Przyjeżdżajcie, las Was powita, a ludzie ugoszczą”…

Krzysztof Jankowski


 
"Na „EKO-LAS” w Tucholi" | Zaloguj/Stwórz Konto | 0 komentarze(y)
Wynik
  
Komentarze są własnością wysyłających. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść!
Menu Główne

Przegląd Leśniczy

On-line w portalu
Gości anonimowych: 11
Użytkowników: 0


Nie jesteś zalogowany jako użytkownik.
Ale możesz się zarejestrować lub zalogować klikając tutaj

Polecamy

Koło Łowieckie Żubr w Szczecinie
DRWAL - Pismo przedsiębiorców leśnych


Dla użytkowników

Zagrożenie pożarowe lasów


Serwis praca.lasy.pl

ZESPÓŁ REDAKCYJNY: administracja portala Tomutek, Blok "Motto dnia" , Encyklopedie Łukasz Ulbrych