Wirtualne Lasy
| Dodaj do ulubionychUstaw stronę www.lasy.pl jako stronę startową |27 I. Imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław |
 
DRWAL: Skazani na skazanych
Artykuł dodany: Tuesday, 17 July, godzina 22:43


Użytkownk Anonimowy napisał:
Brakuje rąk do pracy w lesie. Nadleśnictwa sięgają nawet po więźniów.

Kiedy na jedno ze szkoleń w Centrum Kształcenia Przedsiębiorców Leśnych zgłosił się pracownik kadry kierowniczej Zakładu Karnego w Wołowie, wszyscy byliśmy zaskoczeni. Po co służbom więziennym szkolenie dla zakładów usług leśnych?
Zagadka szybko się wyjaśniła. Kierownicy więzienia zastanawiają się, na jakie szkolenia mogą wysyłać więźniów, aby jeszcze podczas resocjalizacji i po wyjściu na wolność mogli pracować w lesie. Skąd ten pomysł? Przyniosło go życie.
Zakład Karny w Wołowie – największe więzienie na Dolnym Śląsku, jedno z największych w kraju. Przebywa w nim około 1400 skazanych.
Okazuje się, że pobliskie Nadleśnictwo Wołów chce wspierać rozwój więziennego zakładu usług leśnych, angażując go do pracy.


Rozmawiałem z Dariuszem Kuleszą – kierownikiem tego zakładu. Przedsiębiorstwo leśne działa obecnie w formie stowarzyszenia, którego głównym zadaniem jest resocjalizacja więźniów poprzez pracę. Więźniowie pracują w nim podczas odbywania kary, ale również znajdują zatrudnienie po jej zakończeniu.
Kulesza współpracuje z Nadleśnictwem Wołów. Pierwsze duże zlecenie udało się uzyskać w nadleśnictwie na początku bieżącego roku. Teraz usługami więziennego zula interesują się również inne nadleśnictwa. Skąd to zainteresowanie?
Po pierwsze: cena. Więźniowie wykonują usługi około 10% taniej niż zwykle zakłady usług leśnych. Jednak ważniejszym powodem zlecania usług leśnych skazanym jest brak chętnych do pracy w lesie...
– Rozmowy z zakładem karnym na temat wykonywania przez więźniów prac na terenie nadleśnictwa prowadziliśmy już od początku 2006 r. – mówi Robert Szymanowicz, nadleśniczy z Wołowa. – Na początku chciałem po prostu pomóc władzom więzienia i wyjść na przeciw potrzebom resocjalizacyjnym. Od początku 2007 r. zleciłem wykonanie usług przez więźniów na terenie jednego leśnictwa i dziś już wiem, że było to dobre posunięcie. Chętnych do pracy w lesie brakuje.
Nadleśnictwo Wołów leży w odległości kilkudziesięciu kilometrów od Wrocławia. Niedaleko stąd do zachodniej granicy Polski. Ci, którym chce się pracować i coś potrafią, znajdują zatrudnienie zarówno w kraju, jak i za granicą. Stawki są dużo wyższe niż w lesie.
Jak powiedział nadleśniczy, gdyby nie więźniowie, wykonanie bieżących prac stanowiłoby nie lada problem. Od początku roku pozyskali pięć tysięcy metrów sześciennych drewna. Skazani, którzy pracują w nadleśnictwie są do tej pracy dobrze przeszkoleni! (…)
Dariusz Rutkowski

Cały artykuł i zdjęcia ze szkoleń więźniów w lesie na www.drwal.net.pl 
"DRWAL: Skazani na skazanych" | Zaloguj/Stwórz Konto | 6 komentarze(y)
Wynik
  
Komentarze są własnością wysyłających. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść!
Re: DRWAL: Skazani na skazanych (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Thursday, 19 July, godzina 21:06
Prosze prosze do czego zdolne sa lp zamiast podnies stawki normalnym zulom zatrudniaja skazancow a nikt nie liczy ile kosztuje utrzymanie tego wieznia w zakładzie niech robia za darmo a nie jeszcze za kase to panstwo placi dwa razy. Na podwyzki dla pracowników Lp tez jest a my zule musimy walczyc o kazda złotówke {zrywka wywrotów miała byc z dodatkiem który niby dyr. generalny zatwierdził tylko nikt tego dodatku nie widział a nadlesnictwa maja to w dupie bo zul zerwie za darmo a kasa zostanie na premie } Jednym słowem syf w LP narasta tylko patrzec jak ten moloch padnie na kolana bo my porzadne Przedsiebiorstwa Lesne tego nie wytrzymamy i zostanie im chłopek z rowerem i siekierką -fortuna kołem sie toczy


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: DRWAL: Skazani na skazanych (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Sunday, 29 July, godzina 19:28
popieram anonimowego tak dzieje sie w wiekszosci nadlesnictw gora napycha sobie kieszenie i olewa pracownikow ale juz nie dlugo sami pojda pracowac do lasu bo nie widze zeby mlodzi pchali sie oknami i drzwiami do tego fachu


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: DRWAL: Skazani na skazanych (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Thursday, 17 January, godzina 14:47
SANDRA MUST COME BACK WHEN NEW PRESDENT MDAM HLRY


[ Odpisz na ten komentarz ]

Menu Główne

Przegląd Leśniczy

On-line w portalu
Gości anonimowych: 13
Użytkowników: 0


Nie jesteś zalogowany jako użytkownik.
Ale możesz się zarejestrować lub zalogować klikając tutaj

Polecamy

Koło Łowieckie Żubr w Szczecinie
DRWAL - Pismo przedsiębiorców leśnych


Dla użytkowników

Zagrożenie pożarowe lasów


Serwis praca.lasy.pl

ZESPÓŁ REDAKCYJNY: administracja portala Tomutek, Blok "Motto dnia" , Encyklopedie Łukasz Ulbrych