Wirtualne Lasy
| Dodaj do ulubionychUstaw stronę www.lasy.pl jako stronę startową |27 I. Imieniny obchodzą: Angela, Jan, Przybysław |
 
List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica
Artykuł dodany: Monday, 30 December, godzina 16:20


Użytkownk Anonimowy napisał:

Nowa Szwecja 2002-12-30

List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica

do Pana Dyrektora
Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Jak dowiedzieliśmy się złożony został przez Dyrektora RDLP w Pile wniosek dotyczący rozwiązania Nadleśnictwa Płytnica. Ta od dawna przygotowywana decyzja sprzeczna jest z Pana zarządzeniami i deklaracjami, a dla nas załogi dalece krzywdząca. Oburza nas nie fakt restrukturyzacji, lecz forma, w jakiej się to odbywa. W dobie głębokiego kryzysu w gospodarce, który dotknął również Lasy Państwowe, Nadleśnictwo nasze czuło się dumne, że wiele z działań prooszczędnościowych, które zaczęto wprowadzać dla przezwyciężenia ciężkiej sytuacji finansowej w lasach, w jednostce naszej od dawna już funkcjonowało. Całkowita prywatyzacja usług, małe zatrudnienie, skromna siedziba nadleśnictwa, minimalna liczba samochodów służbowych, ograniczanie kosztów gospodarczych i administracyjnych do niezbędnego minimum. Zaowocowało to tym, że jako jednostka o średnich w skali RDLP i kraju wskaźnikach trudności gospodarowania, osiągnęliśmy ponadprzeciętne efekty ekonomiczne, odprowadzając w latach 1995 - 2001 największe sumy na Fundusz Leśny w ramach naszej dyrekcji.

Ciąg dalszy listu - kliknij "Czytaj Więcej ..."

Ze zdziwieniem spoglądaliśmy na inne nadleśnictwa: drogie terenowe samochody, busy, wystawne budynki nadleśnictw, najlepszy sprzęt komputerowy, kierowcy, robotnicy stali. Nie wszystkim się to podobało, wielu stawiało pytanie, dlaczego tak nie jest u nas? Odpowiedź jest bardzo prosta, nasze kierownictwo traktowało nadleśnictwo w sposób odpowiedzialny, jak firmę, która obok wypełniania swoich podstawowych funkcji ma również przynieść zysk. Wielu z nadleśniczych jakby o tym zapomniało konsumując cały wypracowany dochód.

Z naszej dumy niewiele pozostało, gdy okazało się, że zamiast uznania dla naszej pracy, składa się wniosek o rozwiązanie nadleśnictwa. Nieodparcie narzuca się pytanie, dlaczego? Podobno RDLP w Pile musi poprawić swoją sytuację finansowo-ekonomiczną, zrobi to poprzez zmniejszenie liczby nadleśnictw. Ponieważ w Nadleśnictwie Płytnica ekspiruje operat, najprościej i najtaniej jest zlikwidować nasze Nadleśnictwo. Może taka argumentacja kogoś przekonuje, lecz nas pracowników nadleśnictwa nie. Taki tryb postępowania nie wynika również z Zarządzenia nr 68 DGLP z 2002 r. "W sprawie zasad postępowania z zasobami danych nadleśnictw podlegających łączeniu, dzieleniu i likwidacji" oraz stoi w sprzeczności z obecnie realizowaną polityką Lasów Państwowych mającą na celu wyjście z kryzysu ekonomicznego.

Decyzje o rozwiązaniu naszego Nadleśnictwa zapadają gdzieś obok nas, traktowani jesteśmy jak przedmiot a nie podmiot sprawy. Dotychczas nie wpłynęła do nadleśnictwa żadna oficjalna informacja o złożonym wniosku, nie wiemy, więc jakie argumenty wysunięto przeciw nam w piśmie do Pana Dyrektora DGLP i dlatego praktycznie odebrano nam możliwość jakiejkolwiek obrony przed tak jawnie niesprawiedliwą decyzją. Związkom zawodowym obiecuje się już pracę dla naszych pracowników w sąsiednich jednostkach, w których wiadomo, że trwa redukcja zatrudnienia. Obiecuje się etaty dla wszystkich pracowników terenowych, chociaż planowana jest likwidacja leśnictw, proponuje pomoc w założeniu ZUL-i, i jednocześnie decyzją dyrekcji ogranicza się liczbę zakładów mogących świadczyć usługi w każdym nadleśnictwie.


W rejonie o jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w kraju możliwość utraty pracy, paraliżuje poczynania większości osób. Boją się wszyscy i szeregowi pracownicy i nadleśniczowie. Dlatego trudno nam znaleźć sprzymierzeńca w naszej sprawie, nikt nie potrafi otwarcie wystąpić przeciw krzywdzącej decyzji pana Dyrektora RDLP w Pile, są nawet tacy, którzy chętnie temu przyklaskują, ciesząc się, że nie dotyczy to ich jednostki. Dla zachowania swojego status quo nikt nie dostrzega absurdu przyjętej koncepcji reorganizacji w dyrekcji pilskiej, w której łączy się duże, silne ekonomicznie nadleśnictwa w jeszcze większe, pozostawiając w sąsiedztwie małe jednostki, o obiektywnie niskich wskaźnikach, dając jednocześnie do zrozumienia, że na rozwiązaniu Nadleśnictwa Płytnica i Nadleśnictwa Biała cała reorganizacja w RDLP Piła ma się zakończyć.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zmiany są konieczne, dlatego apelujemy do Pana Dyrektora, by jak najszybciej opracować i wdrożyć zasady oraz kryteria przeprowadzenia restrukturyzacji w Lasach Państwowych. Zasady oparte zarówno na opracowaniach zawartych w "Raporcie z realizacji zarządzenia nr 51 DGLP", z dnia 06.06.2002 r. jak i ogólnośrodowiskowej dyskusji.

Likwidacja Nadleśnictwa Płytnica w trybie przyspieszonym, bez podania do ogólnej wiadomości merytorycznych argumentów: wyliczeń finansowych, ogólnego modelu struktury zatrudnienia i gospodarowania zasobami ludzkimi, nie stabilizuje trudnej sytuacji i nasuwa emocjonalny, wręcz polityczny kontekst tej decyzji. Prosimy o jej niepodejmowanie.


Z poważaniem: Załoga Nadleśnictwa Płytnica


 
"List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica" | Zaloguj/Stwórz Konto | 20 komentarze(y)
Wynik
  
Komentarze są własnością wysyłających. Nie ponosimy odpowiedzialności za ich treść!
Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Thursday, 02 January, godzina 11:12
Łączymy się w bólu - może kiedyś przyjdą lepsze czasy.


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Saturday, 04 January, godzina 22:29
Znam to nadleśnictwo i oczekuję wyjaśnień ludzi, którzy podjęli taką decyzję. Czy aby napewno jest ona korzystna dla biednych Lasów Państwowych?!


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Monday, 06 January, godzina 22:14
Jeżeli tak będą przebiegać zmiany w LP to bliżej nam do Białorusi niż do Europy.


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Wednesday, 08 January, godzina 10:37
Taka jest Polska rzeczywistość- układy, kumoterstwo, kontakty, nieczysta polityka i zero jasnych kryteriów w czymkolwiek.


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Wednesday, 08 January, godzina 13:05
W ten sposób przeprowadzana restrukturyzacja jest sprzeczna ze standardami i zasadami wymaganymi przy certyfikacji lasów.


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Saturday, 11 January, godzina 16:46
Jaki kontekst polityczny? - i kto to mówi - Pan Kałużyński ( czy zapomniał Pan o swojej przeszłości...


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Saturday, 11 January, godzina 22:41
Tjaa ... widać opcja polityczna Pana Sterczewskiego jest silna w dywagacje polityczne ... i kto teraz jest skłonny ponownie manifestować idąć za orszakiem "KOMUNO WRÓĆ" ? ...

Wyrazy współczucia dla Nadleśnictwa ...
Wasza sytuacja jest mi dobrze znana i nie należy się Wam takie traktowanie. Nie jesteście gorsi od innych.


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Thursday, 16 January, godzina 07:46
W podobny sposób zlikwidowano N-ctwo Trzebciny RDLP Toruń. Było to jedno z najlepszych n-ctw w RDLP.Załoga o likwidacji dowiedziała się z prasy.Dyrektora nie stać było aby przyjechać i wyjaśnic pracownikom motywy likwidacji(może ich nie było?- czyżby polityka?).Obecnie w nowym-powiększonym nadleśnictwie panuje totalny bałagan
jest nowy n-czy,który ma trzech zastepców i dwóch inż. nadzoru i do tego cała kupa pracowników biurowych, którzy siedzą jeszcze w Trzebcinach i nie wiedzą co mają robić.Połączenie było totalnie nie przygotowane.


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Friday, 24 January, godzina 21:23
To co się dzieje w Państwa branży -nieliczenie sie z ludźmi,bałagan organizacyjny przy wdrażaniu reform,składanie fałszywych obietnic, itp-nie jest wyjątkiem.W ostatnim czasie zjawisko to z mniejszym lub większym nasileniem wystepuje w większości branż czy instytucji w naszym kraju.
Jest to wynikiem walki o pozycje startowe do Unii Europejskiej.Walka ta jest nie fair play.Obecni decydenci widzący tylko swój interes i swojej wąskiej grupy powodują tylko oddalenie nas od celu jakim jest Unia Europejska.Cała nadzieja pozostaje w już działajacych mechanizmach unijnych.Np nomenklaturowe działania instytucji prowadzonej przez Pana Bentkowskiego z PSL są już przedmiotem kontroli unijnej.Takie działania prędzej czy później będą występowały i w Państwa branży co musi spowodować myślenie o niej jako całości a nie jak o prywatnym folwarku uprzywilejowanej grupy.


[ Odpisz na ten komentarz ]

Re: List otwarty pracowników Nadleśnictwa Płytnica (Wynik: 0)
przez Anonimowy w Thursday, 30 January, godzina 11:13
Czas Dyrektora RDLP Piła zaczyna dobiegać końca, byle tylko nie zdążył narobić szkód.


[ Odpisz na ten komentarz ]

Menu Główne

Przegląd Leśniczy

On-line w portalu
Gości anonimowych: 14
Użytkowników: 0


Nie jesteś zalogowany jako użytkownik.
Ale możesz się zarejestrować lub zalogować klikając tutaj

Polecamy

Koło Łowieckie Żubr w Szczecinie
DRWAL - Pismo przedsiębiorców leśnych


Dla użytkowników

Zagrożenie pożarowe lasów


Serwis praca.lasy.pl

ZESPÓŁ REDAKCYJNY: administracja portala Tomutek, Blok "Motto dnia" , Encyklopedie Łukasz Ulbrych